ajax kampong

Degradatie Ajax een voldongen feit

Kon Ajax zijn rug nog eenmaal rechten na de teleurstellende zaterdagmiddag in Utrecht (4-2, red.) en zat er dan toch misschien nog wat lucht in de Amsterdamse band? Sportpark de Toekomst zat bomvol voor de eerste ontknoping; de blauwe aanhang uit Utrecht waren in massa naar Amsterdam afgereisd om hun helden te steunen, op weg naar de finale.

Ajax moest al na zes minuten een domper incasseren toen Kenneth Misa Danso geblesseerd uitviel (Yassir Smlali werd zijn vervanger), de Amsterdammers hadden sowieso een aantal wijzigingen aangebracht. Zo zag het publiek doelman Jesper van der Mark weer in het doel staan na lang blessureleed, Zane Orzeszek verving Roy Deken die al op vakantie was en speelde Daniel van Son in de achterhoede voor de afwezige Guilliano With.

Heerlijk gevecht

Kampong begon zeer gedreven aan het duel, al snel ontstond er een heerlijk gevecht dat zich voornamelijk van 16 meter- tot 16 meter gebied afspeelde. Grote kansen bleven namelijk uit. Na eerdere mislukte pogingen was er na een half uur het eerste serieuze schot op doel van Kampong via Mo Himich, gevolgd door een reuzenkans voor Tristan Buis die in kansrijke positie de bal niet onder controle kreeg. De bezoekers leken voor het blote oog elkaar wat makkelijker te kunnen vinden maar doortastend voor het doel was het niet. Ajax bleef zoeken naar zijn kansjes, die er ook niet echt kwamen. Dan maar via een vrije trap, dacht Tim Correia na een half uur, gevolgd door een kopbal van Buis die een meter naast ging. Ajax kreeg steeds meer de overhand qua veldspel, maar Kampong bleef overeind en zag kort voor rust Nies van Raalten dé kans op 0-1 verprutsen. Een doelpuntloze ruststand werd bereikt, in een vermakelijk potje voetbal waar het echte vuurwerk voor de beide doelen nog ontbrak.

ajax kampong

Ziel en zaligheid

Na de pauze ging het helemaal los; het leek of beide teams alle schroom van zich hadden afgeworpen en volle bak gingen. Marc Visser vond, na een prachtige solo, de vuisten van doelman Van der Mark. Maar ook Kampong-doelman Job Peeters kon er wat van, en hoe! Met een uiterste krachtsinspanning dook hij naar de hoek, terwijl Correia dacht de 1-0 te maken. Het duel golfde op en neer, de ijverige Schep en Jordi Bitter, om er een paar te noemen, gaven hun ziel en zaligheid en deze indruk straalde het hele elftal van Ajax uit in de tweede helft. Het duel vloog alle kanten op, het publiek zag grote kansen voor Ajax via Smlali en was Theo Bodemeijer de reddende engel voor de Utrechters, nadat Bitter in kansrijke positie verscheen. Ook Kampong, via Tijs Ditvoorst en Thomas Bruijnzeels, kreeg twee flinke kansen op de 0-1.

Het was ouderwets smullen, ook omdat het tempo hoog was en niemand binnen de krijtlijnen verzaakte. Het leek erop dat Ajax zou gaan doordrukken, Kampong moest alle zeilen bijzetten in de slotfase. In de omschakeling, ondanks de druk van Ajax, was Kampong dicht bij de 0-1: Bram van Buuren raakte als laatste de bal in een heuse scrimmage, Van der Mark wist de bal nog te pareren. In de tegenaanval schreeuwde iedereen bij Ajax om een ‘pingel’, toen Buis in de zestien meter in zijn rug werd gelopen. De val van Buis was te theatraal.

Voldongen feit

Het werd kort voor tijd akelig ‘stil’ in Amsterdam. Een foutje in de defensie bij Ajax was voor Jort de Zeeuw wederom een grote mogelijkheid, maar doelman Van der Mark kwam razendsnel zijn doel uit en stortte zich duikend op de bal, maar nam daar ook Jort de Zeeuw in mee. Omdat de bal door rolde kon Van Buuren de bal alsnog binnen schuiven: 0-1. Dat besef was er nog niet helemaal bij iedereen, omdat scheidsrechter Wever een fractie eerder naar de penaltystip wees maar logischerwijs voordeel gaf. Ajax was definitief geknakt. Berend Witteveen kon in blessuretijd het leed nog groter maken, maar hij verzuimde dat te doen. Ajax degradeerde op een woensdagavond in juni, na dik negentig minuten, 34 competitieduels en twee na-competitieduels, van de Derde naar de Vierde Divisie.

De selectie van trainer Sander Middelbeek had, zeker in de tweede helft, alles maar dan ook alles gegeven tegen een sterk Kampong, maar het was ook zo typerend voor het gehele seizoen. Bovendien had Ajax in Utrecht uit een heel ander vaatje moeten tappen. Het was uiteindelijk het seizoen van ‘nét niet.’

Tekst: Marcel Wagenmakers

Foto’s: Rob van Vliet

Blijf op de hoogte en volg ons via Facebook, Instagram en Twitter!
Bezoek ook de clubpagina(s)