KNVB zet pilot met vernieuwde spelregels en 9 tegen 9 in O13 en O14 voort

Vernieuwde spelregels blijven ook in seizoen 2026/’27 van kracht. Daarnaast wordt de pilot met de wedstrijdvorm 9 tegen 9 uitgebreid om de optimale spelvorm voor O13 verder te onderzoeken.

De KNVB zet in het seizoen 2026/’27 de pilot met vier vernieuwde spelregels in de leeftijdscategorieën O13 en O14 voort. De bond onderzoekt daarnaast verder welke wedstrijdvorm het beste aansluit bij de ontwikkeling van jonge voetballers. Uit eerdere evaluaties blijkt dat de veranderingen positief worden ervaren.

De pilots voor het nieuwe seizoen bestaan uit:

  • Vernieuwde spelregels voor O13 categorie A en B, MO13 categorie A en B en O14 categorie B.
  • De wedstrijdvorm 9 tegen 9 in de bekercompetitie voor divisies 1 tot en met 4 en een pilotcompetitie in district Noord.

Vier vernieuwde spelregels

Binnen de pilot blijven de volgende spelregels van kracht:

  1. Indribbel/zelfpass
    Bij een uitbal wordt de bal stil op de lijn gelegd, waarna de speler zelf mag indribbelen.
  2. Vrije trap/zelfpass
    De bal wordt stilgelegd en de speler mag direct zelf dribbelen, zonder eerst naar een medespeler te passen.
  3. Vliegend wisselen
    Wissels vinden plaats bij de middenlijn terwijl het spel doorgaat.
  4. Tijdstraf
    Een gele kaart betekent vijf minuten tijdstraf. Bij twee gele kaarten of een directe rode kaart is de speler voor de rest van de wedstrijd uitgesloten.

Onderzoek naar 9 tegen 9 uitgebreid

De KNVB breidt de pilot met de wedstrijdvorm 9 tegen 9 verder uit. Waar afgelopen seizoen alleen divisies 1 en 2 in de bekercompetitie met deze spelvorm speelden, sluiten vanaf komend seizoen ook divisies 3 en 4 aan.

Door meer spelers, trainers, scheidsrechters en verenigingen ervaring te laten opdoen met 9 tegen 9 wil de KNVB aanvullende inzichten verkrijgen in spelplezier, voetbalontwikkeling en de praktische gevolgen voor verenigingen.

Om de optimale wedstrijdvorm te onderzoeken, worden verschillende onderdelen getest. In de bekercompetitie van divisies 1 en 2 wordt gewerkt met lijnrechters in plaats van assistent-scheidsrechters. Zij beperken zich tot het toewijzen van de indribbel of zelfpass.

Daarnaast wordt de speelduur onderzocht. In divisies 1 en 2 wordt gespeeld in vier kwarten met time-outs, terwijl in de overige competities twee helften van 30 minuten worden aangehouden.

Ook de veldlengte maakt deel uit van de pilot. In divisies 1 en 2 staan de doelen ter hoogte van de penaltystip, terwijl in divisies 3 en 4 wordt gespeeld met doelen op de lijn van het zestienmetergebied.

Pilotcompetitie in district Noord

In district Noord start de KNVB bovendien een pilotcompetitie 9 tegen 9 voor de O13 categorie B. Deze vervangt de huidige 8 tegen 8-competitie die door een deel van de O13-teams wordt gespeeld. De bestaande 11 tegen 11-competitie blijft ongewijzigd.

Met deze pilot speelt de KNVB in op signalen vanuit verenigingen, waaronder de wens om teams eenvoudiger samen te stellen met kleinere spelersgroepen. Tegelijkertijd onderzoekt de bond of deze wedstrijdvorm beter aansluit bij de ontwikkeling en beleving van jonge voetballers.

Bron: KNVB

Blijf op de hoogte en volg ons via Facebook, Instagram en Twitter!
Bezoek ook de clubpagina(s)