Foto: Guido Damsteeg

DCG legt zwakke plekken RODA’23 genadeloos bloot: ‘We wisten precies waar we ze pijn konden doen’

Een regioderby die vooraf alle ingrediënten had voor een spannende krachtmeting, eindigde zaterdagmiddag in een bijzonder grote uitslag. DCG versloeg RODA’23 met liefst 6-1. Waar de Amsterdammers uit West spraken van een uitstekend uitgevoerd wedstrijdplan, bleef bij de bezoekers uit Amstelveen vooral frustratie achter over de manier waarop de doelpunten werden weggegeven.

Een uitslag van 6-1 laat doorgaans weinig ruimte voor discussie. Toch was de analyse na afloop van de ontmoeting tussen DCG en RODA’23 minder eenvoudig dan de cijfers doen vermoeden. De thuisploeg was uiterst effectief, profiteerde optimaal van de kwetsbaarheid van de bezoekers en beschikte met Nassim Kattouss, weer teruggekeerd op het DCG-nest, over een bepalende speler die driemaal het net vond. RODA’23-trainer Gerard Aafjes zag daarentegen een wedstrijd waarin zijn ploeg voetballend zeker niet onderdeed, maar zichzelf op een bijna onbegrijpelijke manier tekortdeed.

Voor DCG-trainer Ibrahim el Mahdioui was het achteraf een bevestiging dat een goede voorbereiding en duidelijke afspraken daadwerkelijk het verschil kunnen maken. Voor Aafjes was het vooral een pijnlijke les in weerbaarheid, concentratie en het verdedigen van situaties die op dit niveau beheersbaar moeten zijn.

Het verschil tussen een plan hebben en het uitvoeren

Volgens El Mahdioui was de ruime overwinning bepaald geen toeval. De technische staf van DCG had vooraf uitgebreid gekeken naar de sterke en zwakke punten van RODA’23. Vooral bij standaardsituaties zag de Amsterdamse ploeg mogelijkheden. „Ik denk dat we in het begin van de wedstrijd redelijk gelijk opgingen”, vertelde El Mahdioui na afloop. „We hebben gewoon heel goed gekeken naar waar we ze eventueel pijn konden doen. Het is altijd lekker als datgene wat je vooraf hebt afgesproken ook daadwerkelijk lukt.”

Dat gebeurde zaterdag op overtuigende wijze. DCG scoorde in de eerste helft driemaal uit een standaardsituatie. Daarmee werd een belangrijk deel van de wedstrijd al voor de pauze beslist. „We zagen daar een zwakte bij ze en die hebben we aangevallen. Maar wel met een idee. Het is niet zo dat we zomaar een bal erin gooiden en toevallig scoorden. We hadden daar echt afspraken over gemaakt.”

Een hoekschop, vrije trap of verre ingooi wordt regelmatig afgedaan als een kwestie van fysieke kracht, timing of geluk. DCG liet zien dat er ook een duidelijke tactische gedachte achter kan zitten. „De basis was dat we vooraf een goed plan hadden en dat iedereen zich daaraan heeft gehouden”, aldus El Mahdioui. „We wisten waar RODA ’23 sterk in was, dat hebben we geneutraliseerd. En waar ze kwetsbaar waren, hebben we dat blootgelegd.”

RODA’23 krijgt al vroeg een tik

De wedstrijd begon voor RODA’23 bijzonder ongelukkig. Al na drie minuten keek de ploeg tegen een achterstand aan. Younes Oulhou opende de score namens DCG en zette daarmee onmiddellijk de toon. Nassim Kattouss verdubbelde vervolgens de voorsprong. Over dat tweede doelpunt was Aafjes na afloop niet te spreken. Daar ging er een overtreding aan vooraf. „Die jongen geeft echt een duw met twee handen in de rug en scheidsrechter Meulman laat gewoon doorspelen”, stelde hij kritisch vast.

Toch leek RODA’23 zich even te herstellen. Calvin van Dijk bracht de spanning terug met de 2-1. Het doelpunt bood de Amstelveners een mogelijkheid om aansluiting te vinden, maar die hoop was van korte duur. Kattouss maakte zijn tweede van de middag en bracht DCG op 3-1. Vervolgens vergrootte Aimane El Guermiti de marge tot 4-1. Daarmee was de wedstrijd bij rust feitelijk al beslist. Voor Aafjes was vooral de herhaling van dezelfde verdedigende tekortkomingen moeilijk te accepteren. „Vijf minuten na onze aansluitingstreffer was het weer een ingooi en weer een doelpunt. Daarna gebeurde hetzelfde opnieuw. We waren gewoon niet opgewassen tegen de fysieke strijd die zij leverden.”

Een verre ingooi als belangrijk aanvalswapen

De verre ingooi van DCG groeide uit tot één van de belangrijkste wapens van de thuisploeg. DCG wist de bal telkens ongeveer 25 tot 30 meter het strafschopgebied in te werpen. Wat volgde, was een terugkerend probleem. De RODA ’23 verdedigers kregen onvoldoende grip op de situatie, waardoor DCG steeds opnieuw gevaarlijk kon worden. Aafjes: „We waren gewoon te lief. Zij waren net iets gehaaider, sterker en hadden meer bravoure. Op die manier geef je de wedstrijd eigenlijk weg.”

Opmerkelijk was dat RODA ’23 vooraf wel degelijk rekening had gehouden met deze situaties. De ingooien en hoekschoppen waren besproken en getraind, maar zaterdagmiddag in Amsterdam lukte het niet om de juiste antwoorden te vinden. „Normaal gesproken kunnen wij dit soort situaties prima verdedigen. We hebben vaker tegen ploegen gespeeld met een verre ingooi. Dan is er eigenlijk niets aan de hand. Maar nu lukte het op de een of andere manier niet.”

De trainer wees bovendien op een herhaaldelijk patroon. „Als je daar één keer door wordt verrast, kan ik dat nog begrijpen. Maar als het meerdere keren gebeurt, is dat gewoon slecht.” Daarmee raakte Aafjes aan de kern van de nederlaag. Het probleem was niet uitsluitend dat DCG over een gevaarlijk wapen beschikte, maar vooral dat RODA’23 er gedurende de wedstrijd onvoldoende in slaagde zich daaraan aan te passen.

Zes doelpunten, maar geen eenmansshow

Hoewel Kattouss met drie treffers de meest opvallende naam op het wedstrijdformulier was, wilde El Mahdioui de overwinning nadrukkelijk niet aan één speler ophangen. De trainer ziet de aanvallende kracht van zijn ploeg juist als een collectieve kwaliteit „Het is bij ons niet zo dat we één jongen hebben die iedere week alles moet regelen. We hebben meerdere spelers die dat kunnen. Achterin hebben we jongens die het goed dicht kunnen houden en voorin lopen verschillende spelers die voor doelpunten en assists zorgen.”

El Guermiti is volgens de trainer een goed voorbeeld. De binnen de club gewaardeerde speler was opnieuw trefzeker en speelde daarnaast een belangrijke rol in de voorbereiding van meerdere doelpunten. El Mahdioui zag ook dat hij bij drie treffers betrokken was als aangever. Ook Oulhou, die de score opende, behoort tot de spelers die zich steeds nadrukkelijker laten gelden. De staf ziet zijn ontwikkeling, maar wil vooral benadrukken dat de onderlinge samenwerking de belangrijkste kracht vormt waardoor hij ook in zijn kracht komt. Na rust bleef DCG effectief. Mohamed Bendidi maakte er 5-1 van, waarna Kattouss met zijn derde treffer de eindstand op 6-1 bepaalde.

Een gemiste kans op een andere wedstrijd

Toch had RODA’23 na rust nog één mogelijkheid om iets van de achterstand af te knabbelen. De Amstelveners kregen bij een stand van 4-1 een uitstekende kans op de 4-2. En dus een mogelijke aansluiting. Die werd niet benut. Aafjes: „Die moet je eigenlijk gewoon maken. Daarna zijn we nog aanvallender gaan spelen en scoren zij in de counter nog twee keer.” Aafjes bleef ondanks de ruime nederlaag van mening dat het voetballende verschil tussen beide ploegen kleiner was dan de eindstand suggereerde. „Als je met 6-1 verliest, kun je natuurlijk moeilijk zeggen dat je bovenliggend bent geweest. Maar ik vond wel dat wij (in fases_ het betere van het spel hadden. Alleen waren we de standaardsituaties gewoon niet machtig.”

Een pijnlijke middag na bekersucces

De Amstelveners hadden eerder in de week nog vertrouwen getankt door zich ten koste van Real Sranang te plaatsen voor de volgende ronde van de districtsbeker. Dat positieve gevoel kreeg zaterdag een flinke knauw. Aafjes was teleurgesteld omdat steeds dezelfde tekortkomingen terugkeerden. „Normaal gesproken zijn we in de lucht ijzersterk. Dan staan we er echt als mannetjes. Nu was dat niet zo. Ik denk dat die jongens er alles aan hebben gedaan, maar het was gewoon niet goed geregeld.” De trainer wilde de nederlaag uiteindelijk ook niet groter maken dan noodzakelijk. „Je kunt beter een keer goed verliezen”, stelde hij vast. „Volgende week is er weer een nieuwe wedstrijd, tegen Waterwijk, en kunnen we het rechtzetten.”

DCG laat zien dat effectiviteit ook kwaliteit is

De ruime overwinning geeft DCG reden tot tevredenheid. Niet alleen vanwege de zes doelpunten, maar vooral omdat de ploeg precies uitvoerde wat vooraf was besproken. Over de belangrijkste constatering viel nauwelijks te twisten: DCG wist waar het RODA’23 pijn kon doen. En deed dat vervolgens zes keer. Kijk hier voor alle uitslagen, de stand en het programma in de tweede klasse B

Blijf op de hoogte en volg ons via Facebook, Instagram en Twitter!
Bezoek ook de clubpagina(s)